chłodzenie wodne do PC

Chłodzenie podzespołów jest bardzo ważnym elementem komputera. Szczególnie dotyczy to potężnych jednostek, o wysokiej wydajności. Wśród zaawansowanych systemów chłodzenia ważne miejsce zajmują instalacje wodne, które doskonale sprawdzają się w utrzymywaniu względnie niskiej, stałej temperatury podzespołów podczas pracy na najwyższych obrotach. Chłodzeniu wodnemu nie można odmówić także niezwykle ciekawego i efektownego wyglądu, głównie dzięki wykorzystaniu odpowiednio zamontowanego podświetlenia.

Chłodzenie wodne charakterystyka

Instalacja chłodzenia wodnego składa się z kilku elementów m.in. bloków chłodzących, chłodnicy, zbiornika wyrównującego, pompy, a także rur łączących wymienione części.

Metoda działania chłodzenia wodnego jest dość skomplikowana, w przeciwieństwie do chłodzenia powietrzem. Zamontowany na danym podzespole blok wodny ma za zadanie odebrać ciepło, a następnie przekazać je do płynu. Płyn ten przepływa przez rury, transportowany jest do chłodnicy, gdzie zamontowane wentylatory doprowadzają do jego schłodzenia. Na koniec pompa zwraca płyn do bloku chłodzącego.

Kiedy warto zdecydować się na chłodzenie wodne?

Taki rodzaj chłodzenia przede wszystkim polecany jest posiadaczom mocnego, wydajnego sprzętu, szczególnie gdy klasyczne chłodzenie powietrzne nie jest wystarczająco wydajne. Znaczny wzrost temperatury komponentów może być związany z podkręceniem procesora i karty graficznej – w takim przypadku również sprawdzi się chłodzenie wodne. Należy mieć na względzie, że brak odpowiednio wydajnego chłodzenia może nieść ze sobą negatywne konsekwencje, związane przede wszystkim ze spadkiem wydajności, ale także żywotności zestawu komputerowego.

Chłodzenie wodne może być wykorzystywane do zmniejszenia temperatury na różnych podzespołach np. procesorze, płycie głównej, karcie pamięci.

Water cooling rodzaje

Gotowy zestaw może być dołączony do karty graficznej lub procesora. W takim przypadku wystarczy go po prostu zamontować wewnątrz obudowy. Należy mieć na względzie, że najczęściej gotowy zestaw składa się ze zredukowanej ilości elementów np. wyłącznie chłodnicy oraz pompy. Nie jest zbyt wydajny, trudno wymienić zalety, poza łatwością w montażu. Dodać należy, że taki zestaw najczęściej jest już wypełniony płynem chłodniczym i nie ma możliwości jego dolania.

Kolejnym rodzajem water cooling jest zestaw służący do rozbudowy oraz uzupełnienia płynu chłodniczego.

Wyróżnić należy także zestawy przygotowane przez producenta, gotowe do samodzielnego montażu. Alternatywą tego rozwiązania jest skompletowanie samemu zestawu chłodzącego – dzięki temu możliwe jest uzyskanie wydajniejszego chłodzenia, nie trzeba również ograniczać się do części oferowanych przez jednego producenta, ale należy uważnie dobierać elementy, aby były kompatybilne. Chłodzenie wodne to fantastyczna alternatywa dla chłodzenia powietrznego! Trzeba jednak dodać, że montaż instalacji water cooling, podobnie jak składanie komputerów, warto zlecić profesjonalistom. Nieszczelna instalacja chłodzenia wodnego i wyciek cieczy mogą doprowadzić nawet do awarii!