Bardzo często skupiamy się na utrzymaniu w czystości wnętrza obudowy komputera, natomiast pozostałe elementy wyposażenia czyszczone są wyłącznie od czasu do czasu – zazwyczaj w sposób mało dokładny, przez co w ich wnętrzu powstaje prawdziwe siedlisko bakterii. Wiele osób przy komputerze spożywa posiłki, a resztki pokarmu najczęściej dostają się do klawiatury. Oczywiście sprzęt brudzi się nie tylko od jedzenia i nawet ograniczenie spożywania posiłków przy komputerze tylko w niewielkim stopniu przyczyni się do mniejszego powstawania zabrudzeń. Wiele bakterii jest po prostu przenoszonych na dłoniach.

Jak widać powyżej, wyróżnić można naprawdę wiele ważnych powodów, dla których warto często oczyszczać klawiaturę – tym bardziej, że nie jest to zadanie ani skomplikowane, ani szczególnie czasochłonne. Kilka prostych czynności wystarczy, aby utrzymać sprzęt we względnej czystości. Jakie to czynności? Poniżej przygotowaliśmy opisy wielu sposobów na skuteczne wyczyszczenie klawiatury, również tych domowych.

  1. Alkohol izopropylenowy: na wstępie wyjaśniamy, że nie może być zastąpiony przez alkohol etylowy. Pozbywając się brudu, przy okazji usunięte mogą zostać oznaczenia klawiszy. Czyszczenie alkoholem izopropylenowym polega na zamoczeniu w nim patyczków higienicznych, a następnie oczyszczeniu nimi klawiatury.
  2. Sprężone powietrze: rurką doprowadzającą, umieszczoną kilka centymetrów od klawiatury, należy wydmuchać zabrudzenia – co ważne, rurka powinna być pod kątem, aby zanieczyszczenia wyleciały na zewnątrz.
  3. Odkurzacz USB: wystarczy podłączyć go pod komputer, a następnie usunąć zalegające resztki okruchów czy innych zabrudzeń. 
  4. Masa plastyczna: należy rozprowadzić ją na klawiaturze, a następnie zdjąć. Przykleją się do niej zanieczyszczenia.
  5. Żółte karteczki lub taśma samoprzylepna: fragmenty z klejem należy wsunąć pomiędzy klawisze – zanieczyszczenia po prostu przykleją się do części klejącej. Należy jednak dodać, że jest to metoda dość czasochłonna, wymaga dużej cierpliwości.
  6. Suszarka do włosów: to  kolei jeden z najprostszych sposobów na usunięcie zanieczyszczeń, polega na ich wydmuchaniu. Działanie jest podobne jak w przypadku sprężonego powietrza.  
  7. Rozkręcenie klawiatury: to jeden z najdokładniejszych sposobów czyszczenia klawiatury. Po jej rozkręceniu można dotrzeć do każdego zakamarka, kryjącego zabrudzenia.

Czyszczenie sprzętu komputerowego wcale nie wymaga stosowania drogich detergentów, których cena może sięgać nawet ceny zakupu nowej klawiatury. Są to jednak środki przeznaczone do tego typu zadań i chociażby z tego względu warto rozważyć ich zakup. Przydatne okazują się także chusteczki antybakteryjne, którymi co jakiś czas należy przecierać klawiaturę, aby zapobiegać nagromadzeniu się bakterii.

Pamiętaj, że czyszczenie klawiatury trzeba wykonywać regularnie. Pozornie czysty sprzęt, może kryć w sobie naprawdę wiele zanieczyszczeń. Wystarczy kilka chwil, aby zadbać o nasze stanowisko komputerowe – zarówno w domu, jak i w pracy.