Dla wielu osób zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanym na dysku twardym danym jest kwestią priorytetową. Bezpieczeństwo zależy od wielu czynników m.in. stanu technicznego dysku twardego. Dzięki dbaniu o przedłużenie żywotności dysku twardego redukowane jest ryzyko wystąpienia awarii a co za tym idzie utraty zgromadzonych danych.

W jaki sposób można zadbać o żywotność dysku twardego? W artykule przedstawimy kilka ważnych wskazówek.

Konsekwencje awarii dysku twardego

Wśród przyczyn awarii komputerów wykorzystywanych do celów prywatnych najczęściej wymienia się uszkodzenia zasilaczy oraz dysków twardych. W przypadku uszkodzenia dysku twardego dochodzi do utraty zapisanych na nim danych. Odzyskiwanie danych jest po pierwsze trudne a po drugie kosztowne. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwe. W tym zakresie warto zaufać profesjonalnym firmom, specjalizującym się w tego typu działaniach. Oczywiście jednym ze sposobów na zabezpieczenie danych jest przechowywanie ich kopii np. w chmurze. Warto jednak poznać możliwości sprzętu.

Rodzaje dysków twardych i ich żywotność

Na rynku dostępne są dyski HDD (talerzowe) oraz SSD (półprzewodnikowe), choć spotkać można także modele hybrydowe. Zajmiemy się omówieniem dwóch najpopularniejszych rodzajów dysków, czyli HDD oraz SSD. Podstawowa różnica pomiędzy urządzeniami dotyczy ich konstrukcji. Do budowy dysków talerzowych wykorzystane zostały części ruchome tj. talerze oraz głowice. Natomiast budowa dysków półprzewodnikowych oparta jest na pamięci flash.

W obu przypadkach żywotność dysków w głównej mierze zależy od ich konkretnych parametrów, dlatego nie da się z góry określić, ile wynosi. Należy jednak dodać, że ze względu na budowę to dyski SSD są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Powoli zaczynają wypierać dyski HDD.

Dysk twardy może działać bezawaryjnie nawet przez kilka lat.

Co wpływa na żywotność dysku twardego?

Średnia żywotność dysków HDD wynosi około 3 lata. Natomiast żywotność dysków SSD może być znacząco dłuższa. Wiele zależy od sposobu użytkowania. To właśnie użytkownik ma możliwość zadbania o wydajność, bezawaryjność, a także żywotność dysku twardego. Oto kilka wskazówek:

  • montaż dysku HDD: istnieje stosunkowo duża swoboda przy instalacji dysku twardego, najlepiej jest jednak umieścić go w pozycji pionowej bądź poziomej,
  • eksploatacja dysku HDD: zasadnicze znaczenie odgrywa zapewnienie optymalnej temperatury. Dyski nie lubią ani zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur. Konieczne może okazać się zamontowanie dodatkowego wentylatora – szczególnie w przypadku posiadania zamontowanych kilku dysków,
  • stabilność: dysk HDD powinien być zamontowany w takiej pozycji, aby nie narażać go na drgania i obciążenia.

Jak monitorować pracę dysku? W tym celu wykorzystać można system S.M.A.R.T, który umożliwi sprawdzenie temperatury dysku, błędów oraz uszkodzonych sektorów.