idealna mysz komputerowa dla gracza

Mysz laserowa czy optyczna? Przewodowa, a może bezprzewodowa? Poznaj różne rodzaje myszy komputerowych, sposoby działania, wady oraz zalety.  

Choć wybór myszy do komputera wydaje się zadaniem prostym, tak w rzeczywistości należy zwrócić uwagę na wiele istotnych cech oraz funkcji sprzętu, które mogą mieć znaczącą rolę dla komfortu użytkowania. Niestety nader często kupujący skupiają się głównie na cenie oraz wyglądzie gryzonia zapominając, że dobrze dobrany sprzęt może służyć nawet przez długie lata. Myszy wyposażone są w co najmniej dwa przyciski oraz rolkę, natomiast profesjonalny sprzęt na przykład dla graczy może posiadać nawet 15 przycisków.

Ze względu na fakt, iż najczęściej na rynku spotkać można myszy laserowe oraz optyczne, w głównej mierze skupimy się na wskazanych rodzajach, przedstawiając pokrótce różnice, zalety oraz wady.

 Myszy optyczne i laserowe – zasady działania

Myszy optyczne posiadają na dole świecącą diodę, emitowana wiązka światła odbija się od podłoża i powraca do sensora, odczytującego położenie urządzenia. Jako zalety należy wskazać możliwość korzystania z myszy na powierzchniach o różnej strukturze m.in. chropowatych, gładkich. Natomiast są mniej precyzyjne w porównaniu z myszami laserowymi, ale znacznie tańsze.

Myszy laserowe zamiast świecącej diody wyposażone są w diodę laserową. Poza tym, że są bardziej precyzyjne od myszy optycznych, wykazują także większą płynność ruchu. Najczęściej urządzenia te są wykorzystywane przez profesjonalistów np. grafików oraz graczy.

Warto dodać, że obecnie nowością są myszy z niebieską diodą, niezwykle precyzyjne, które mogą być użytkowane na różnych powierzchniach np. szkle czy drewnie.

Sposób podłączenia do komputera

Najczęściej rozróżnia się podział myszy na przewodowe oraz bezprzewodowe. Pierwsze z nich komunikują się z komputerem, dzięki kablowi podpiętemu do portu. Minimalizacja opóźnienia oraz precyzja działania – to najważniejsze dwie zalety mysz przewodowych. Należy jednak zauważyć, że kabel jest pewnym ograniczeniem w swobodzie działania. Natomiast myszy bezprzewodowe najczęściej wykorzystują łączność radiową. Nie wymagają przewodu. To sprzęt umożliwiający komfortowe użytkowanie. Za wadę należy uznać konieczność wymiany baterii lub ładowania akumulatora, a także mogące pojawić się zakłócenia w transmisji lub problemy z zasięgiem. 

Jaką mysz wybrać?

Kupując mysz komputerową należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • czułość sensora: im wyższa rozdzielczość, tym działanie myszki będzie bardziej precyzyjne oraz szybsze. Choć w przypadku domowego zastosowania myszy ten parametr będzie praktycznie niezauważalny, tak jest bardzo ważny np. dla graczy,
  • częstotliwość raportowania: określa szybkość działania myszy – ile razy urządzenie w ciągu sekundy komunikuje się z komputerem,
  • ergonomia: mysz powinna dobrze leżeć w dłoni, co pozwoli na komfortowe użytkowanie. Zbyt mała lub za duża mysz może powodować dyskomfort oraz utrudniać pracę,
  • jakość wykonania: słabej jakości materiały i niska jakość wykonania zmuszą do częstej wymiany sprzętu.

Komputer to nie tylko jednostka systemowa oraz monitor, ale przede wszystkim zestaw dostosowany do potrzeb użytkownika, na który składają się mysz komputerowa, klawiatura oraz inne dodatki, dzięki którym korzystanie z urządzenia jest niezwykle komfortowe.