Po raz kolejny, dzięki uprzejmości pracowników sklepu internetowego Siligan.pl, mam możliwość sprawdzenia kolejnego produktu z linii „bajerów” firmy Thermaltake. Producent jest znany z wprowadzania do swoich produktów ciekawych rozwiązań, które mimo zastosowania w produktach innych marek, w tym wypadku zostają zebrane do kupy. Jest to dodatkowym plusem przede wszystkim w oczach graczy czy też fanów sprzętu komputerowego, którzy stawiają na wygodę użytkowania, a także ciekawy wygląd swojego sprzętu. Ja należę do grupy graczy i ważny jest dla mnie przede wszystkim komfort w trakcie gry i pracy na komputerze.

Pierwszym produktem od firmy Thermaltake, jaki udało mi się przetestować, była mysz Tt eSPORTS Volos. Po recenzji byłem tak zachwycony, że postanowiłem sprawić sobie wspomnianego gryzonia. Z ręką na sercu stwierdzam, że zakup był wart wydania ponad 200 złotych. Tym razem przychodzi mi przyglądnąć się obudowie Thermaltake Chaser MK-I, która jest bardzo zachwalana przez graczy komputerowych. Wszystko za sprawą połączenia funkcjonalności i wygody, z futurystycznym wyglądem.

Budowa i wygląd

Faktycznie wygląd obudowy Thermaltake może budzić pozytywne wrażenia. Czarna obudowa o bardzo agresywnych kształtach, została wykończona błękitnymi wstawkami na nóżkach oraz na froncie. Dodatkowo producenci błękitnym kolorem wykończyli także tacki montażowe dysków twardych oraz wtyczki USB w górnej części obudowy. Oczywiście, w tak ciekawie wyglądającej obudowie nie mogło zabraknąć podświetlenia. W trakcie pracy błękitnym kolorem podświetlany jest wentylator oraz lampka sygnalizująca pracę komputera.

W górnej części obudowy możemy zlokalizować panel sterowania z najważniejszymi i najbardziej przydatnymi elementami. W górnym panelu znajdują się dwa porty USB 3.0, dwa porty USB 2.0, złącze e-SATA, port dokowania dysków w rozmiarze 2,5 cala i 3,5 cala, a także dwa gniazda audio i włącznik komputera. Wprawdzie nie posiadam żadnego dodatkowego dysku, aby móc zaprezentować jak działa port dokowania dysków, jednak na stronie producenta możemy zobaczyć, jak ciekawie prezentuje się obudowa z zamontowanym dodatkowym dyskiem w wersji czarnej 🙂 Warto podkreślić, że w każdym miejscy, gdzie posiadamy otwarte miejsce aby zerknąć do obudowy, otwory są wykończone aluminiową siateczką ochronną, która dodaje agresywności obudowie. Dodatkowo tak duża ilość otwartej przestrzeni bardzo pomaga w chłodzeniu naszych podzespołów. Warto nadmienić, że obudowa została wykonana z bardzo wytrzymałej blachy SECC, a wykończenia są z plastiku.

Obudowa Chaser MK-I pozwala na zamontowanie maksymalnie siedmiu małych lub pięciu dużych wentylatorów, z czego trzy znajdują się w zestawie – po jednym z przodu, z tyłu i na górze obudowy. Wentylator w przedniej części Chasera należy do rodziny Colorshift. 200-milimetrowy wentylator służy do chłodzenia dysków twardych i wzbudzania obiegu powietrza w obudowie. Warto podkreślić, że przy niskiej prędkości obrotowej, która mieści się w granicach 600–800 obr./min, osiągamy bardzo duży przepływ powietrza, a dodatkowo wentylator nie jest zbyt głośny. Firma Colorshift daje nam możliwość zmiany koloru podświetlenia na zielony, czerwony, niebieski lub kolorowy. Ot kolejny bajer od firmy Thermaltake!

W górnej części obudowy również możemy znaleźć identyczny jak na przodzie wentylator firmy Colorshift. Jednak jego funkcją jest wyciąganie gorącego powietrza z obudowy. Tą samą funkcje pełni wentylator w tylnej części obudowy, którego średnica wynosi 140 mm, a jego prędkość utrzymuje się poziomie 1000 obr./min. Warto podkreślić, że dwoma klawiszami na przednim panelu obudowy możemy regulować prędkość wszystkich trzech wentylatorów, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich tych, którzy dużą uwagę przywiązują do ciszy w trakcie pracy przy komputerze.

No tak, a jak ze sprzątaniem takiej obudowy? Otóż producent model Chaser MK-I zadbało to, abyśmy nie musieli się zbyt często martwić o czystość naszej obudowy. W każdym punkcie, gdzie do obudowy może dostać się niepożądany kurz, zostały zamontowane filtry przeciwkurzowe. Dodatkowo dla wszystkich fanatyków gier komputerowych w bocznej części został zamontowany rozkładany uchwyt na słuchawki, co mnie osobiście się bardzo spodobało. Od dziś nie będę miał problemu z walającymi się po pokoju słuchawkami.

A co w środku?

Obudowa Chaser MK-I posiada aż cztery zewnętrzne zatoki na napędy optyczne o wielkościach 5,25 cala oraz jedną 3,25 cala. Wewnątrz znajdziemy dodatkowe sześć zatok na dyski 3,5 cala zamiennych z 2,5 cala. Dzięki zastosowaniu tak zwanych koszyków montażowych, każdy z sześciu dysków możemy zamontować bez używania narzędzi. Również napędy optyczne można montować bez używania narzędzi, co jest dobrą informacją dla wszystkich tych, którzy często wymieniają podzespoły w swoich maszynach.W obudowie umieścić można płytę główną w standardzie mATX lub pełnowymiarowym ATX.

Wewnątrz obudowy bez problemu można wsadzić kartę graficzną o długości do 33 cm oraz chłodzenie procesora o wysokości do 18 cm, co pozwala nam na montowanie wszystkich podzespołów bazowych dostępnych na rynku. O wykończonych błękitem stopkach pod obudową już wspominałem, jednak warto dodać, że stopki można schować do wewnątrz, przez co nie musimy się obawiać o ich uszkodzenie podczas transportu. Bardzo ważną w nowoczesnych obudowach cechą jest system zarządzania kablami, który likwiduje problem gęstej sieci niepoukładanych kabli wewnątrz obudowy. Oczywiście, jak we wszystkich swoich obudowach, również i tutaj Thermaltake zastosowało takie rozwiązanie.

W obudowie Chaser MK-I producenci zamontowali przepusty dla wyprowadzonego na zewnątrz układu chłodzenia cieczą. Taki układ może być bardzo pożyteczny, gdy w naszym komputerze mamy zamontowane najsilniejsze podzespoły, a praca na komputerze powoduje, że wyzwalana jest spora ilość ciepła w obudowie. No tak, ale czy poradzimy sobie z montażem takiego układu? Dla tych, którzy mniej znają się na takich rzeczach, producenci skomponowali inny zestaw – Thermaltake Chaser MK-1 LCS, który w środku ma już zainstalowany system chłodzenia cieczą Bigwater 850GT, z dodatkowym panelem sterującym na froncie obudowy.

Podsumowując…

Trudno przyczepić się do rzeczy, która zanim trafiła do rąk odbiorców, została bardzo dokładnie dopracowana w każdym szczególe. Firma Thermaltake może śmiało konkurować z najbardziej znanymi markami na rynku podzespołów komputerowych. Model Chaser MK-I to solidna obudowa łącząca odważny, futurystyczny wygląd, z dużą funkcjonalnością. Zdecydowanie twórcy stawiają na naszą wygodę! Jedyną wadą, która może zasmucić wielu z Was, jest fakt, że obudowa jest dość droga. W sklepie Siligan.pl możemy ją zakupić po promocyjnej cenie 569 złotych. To trochę ogranicza liczbę odbiorców wspomnianego sprzętu, ponieważ za taką kwotę możemy zakupić inne, bardziej przydatne podzespoły do naszego komputera. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że za jakość i solidność warto dużo zapłacić.