monitor do gier

O ile wyposażając stanowisko do pracy dużo uwagi poświęca się wyborowi wydajnego i mocnego komputera, tak zakup monitora często traktowany jest po macoszemu, jako kolejnego elementu wyposażenia. Należy dodać, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, a przy wyborze monitora należy zwrócić uwagę na naprawdę mnóstwo szczegółów.

Odpowiedni monitor wpływa na ergonomię pracy, umożliwia efektywniejsze działanie. Nie istnieją modele uniwersalne – przecież każda praca biurowa wyróżnia się określoną specyfiką – innych parametrów będzie wymagał grafik, a innych pracownik biura architektonicznego. Z myślą o naszych czytelnikach przygotowaliśmy krótkie zestawienie kryteriów, które należy wziąć pod uwagę wybierając monitor.

Kilka powodów, dla których warto zainwestować w monitor

  1. Stworzenie optymalnych warunków do pracy: wygodę zapewni monitor o odpowiedniej rozdzielczości oraz częstym odświeżaniu. Komfort pracy poprawi możliwość regulowania wysokości oraz kąta nachylenia.
  2. Mniejsze zmęczenie wzroku: ochronę wzroku gwarantuje technologia Flicker- Free, filtr światła niebieskiego czy tryb Eco. W przypadku wielogodzinnej pracy przy komputerze działanie wymienionych technologii jest mocno odczuwalne, nie są konieczne częste przerwy od pracy.
  3. Funkcjonalność: praca biurowa nie polega tylko na korzystaniu z edytora tekstowego czy odpisywaniu na maile. W przypadku niektórych zawodów konieczne jest tworzenie dużych zestawień w programach komputerowych, przygotowywanie materiałów multimedialnych czy przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń w arkuszach, liczących po kilkanaście tabel. Zadania te trudno byłoby realizować na niskiej jakości monitorach.

Zobacz, co należy uwzględnić wybierając monitor!

Najważniejsze jest uwzględnienie specyfiki oraz zapotrzebowania miejsca pracy. Dla handlowców oraz sprzedawców wystarczający będzie monitor 24”, o matowej matrycy i rozdzielczości Full HD. Ekran o proporcjach 21:9 to idealne rozwiązanie dla osób pracujących z dużą ilością danych np. w arkuszach kalkulacyjnych. Możliwość podzielenia monitora na kilka okien okazuje się dużym ułatwieniem w realizacji codziennych obowiązków. Szeroki kąt widzenia jest przydatny przy jednoczesnej analizie danych przez kilka osób, znajdujących się przy stanowisku. Niektóre monitory posiadają wbudowane głośniki – to korzystne rozwiązanie, gdy czasem trzeba odtworzyć plik z dźwiękiem.

Wybierając monitor należy więc zwrócić uwagę na: rozmiar monitora, rozdzielczość, rodzaj matrycy, regulacje oraz inne funkcje. Jednym z kryteriów wyboru jest również ciekawy design, na który szczególną uwagę zwracają osoby, które pracując przy komputerze mają bezpośrednią styczność z klientami oraz kontrahentami. Nowoczesny sprzęt komputerowy jest pewnego rodzaju wyznacznikiem prestiżu. Często bezpośredni wpływ na decyzję o zakupie danego modelu monitora ma jego cena. Jeśli jednak największe znaczenie ma jakość urządzenia, warto przeznaczyć nieco więcej środków, a inwestycja z pewnością się zwróci np. w postaci wydajniejszej pracy.

Podsumowując – wybierając zestaw dostosowany do potrzeb użytkownika, składający się z komputera, monitora oraz innych elementów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcjonalność oraz wpływ na komfort pracy.