Nie wiesz, jak uporządkować kable wewnątrz obudowy? Poznaj nasze sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Choć aranżacja okablowania w komputerze wykonana jest przede wszystkim ze względów estetycznych, tak spotkać się można z poglądami, że nieuporządkowane kable w obudowie mogą przyczynić się do zwiększenia temperatury podzespołów oraz nagromadzenia kurzu. Dla użytkowników komputerów postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, jak ułożyć okablowanie wewnątrz obudowy komputera.

Sposoby na ukrycie kabli w obudowie

Nie da się wskazać jednego, skutecznego sposobu na ukrycie okablowania. Jest to dość duży problem, szczególnie w przypadku obudowy przeszklonej z dwóch stron. Nierównomiernie rozłożone kable wyglądają nieestetycznie oraz niejako ingerują w wygląd sprzętu. Przede wszystkim kable należy wyprowadzać osobno i prowadzić je wzdłuż prowadnic lub ścianek obudowy. Istotne jest także wykorzystanie opasek zaciskowych.

Porządkując kable w obudowie najlepiej jest kierować się metodą prób i błędów, dokładnie wcześniej planując podejmowane działania.

Obudowy dwukomorowe

Wybór obudowy nie jest zadaniem prostym. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli, wyróżniających się kształtem oraz materiałem, z którego są wykonane. Coraz popularniejsze stają się przeszklone obudowy, które dzięki zastosowaniu wewnętrznego oświetlenia niezwykle ciekawie prezentują się. W obudowach dwukomorowych, dzięki przesunięciu elementów znajdujących się w miejscu przepływu powietrza, można ukryć okablowanie, a także w pewien sposób udrożnić chłodzenie podzespołów.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając obudowę do komputera?

Kwestie dotyczące wyboru obudowy były już poruszane na naszym blogu. W tym miejscu chcielibyśmy krótko przypomnieć zasady wyboru obudowy, tak aby móc w niej rozmieścić wszystkie podzespoły oraz okablowanie.

  1. Wielkość obudowy: przede wszystkim do danej obudowy musi pasować format płyty głównej, jednak pod uwagę trzeba wziąć także wielkość innych podzespołów, takich jak karta graficzna, układ chłodzenia.
  2. Układ wnętrza obudowy: przed zakupem warto zapoznać się z wnętrzem obudowy, z tymże w tym przypadku najważniejsza jest funkcjonalność.
  3. Odpowiednie rozmieszczenie złączy i przycisków na obudowie.
  4. Układ chłodzenia obudowy: należy zwrócić uwagę, czy obudowa posiada wentylator wliczony w cenę, czy też nie.
  5. Wyciszenie komputera: to niezwykle istotna kwestia dla osób, które cenią sobie cichą pracę komputera. Wyciszenie komputera o kilka decybeli możliwe jest dzięki zastosowaniu mat oraz podkładek wyciszających.
  6. Estetyka i jakość wykonania: obudowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także dobrze się prezentować i być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Bardzo ciekawie prezentują się obudowy z tzw. oknem, czyli przeszkloną częścią, szczególnie jeśli dodatkowo zastosowane jest podświetlenie.

Planujesz zakup komputera? W Siligan wykonujemy komputery na zamówienie, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, proponując rozwiązania szyte na miarę potrzeb.