Jak działa szyfrowany pendrive?

Pendrive to bardzo popularne urządzenia zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i pracowników firm. Przechowywane są na nich przeróżne informacje – od zdjęć z wakacji po poufne dane firmowe. Obecnie, ze względu na zagrożenia związane z utratą danych np. wykorzystanie ich w celu wyłudzenia, przejęcia kontrahentów, niemal każdy próbuje zabezpieczyć je w jak najlepszy sposób. Wystarczy spojrzeć na duże przedsiębiorstwa – posiadają polityki bezpieczeństwa, rygorystyczne zasady odnoszące się do korzystania z pamięci zewnętrznych i zapisywania na nich danych. Również mniejsze firmy podejmują działania w celu ochrony gromadzonych danych. Co więcej – prywatne dane też są bardziej pilnowane i przechowywane w sposób bezpieczny.

Szyfrowany pendrive – dlaczego warto zabezpieczyć dane?

Dane warto zabezpieczyć, ze względu na:

  • możliwość zagubienia niezabezpieczonego nośnika – w takim przypadku osoba, która go znajdzie, uzyska nieograniczony dostęp do informacji, które znajdują się na nośniku,
  • ryzyko wykorzystania poufnych danych firmowych np. przez konkurencję,
  • ryzyko nałożenia kary przez organ nadzorczy, za nieprzestrzeganie przepisów RODO w zakresie ochrony danych osobowych osób fizycznych.  

Ewentualnych konsekwencji utraty danych nie trzeba tłumaczyć – osoba trzecia może wykorzystać je w dowolny sposób. Dla porównania – jeśli uszkodzony zostanie nośnik pamięci z danymi, wystarczy oddać go do serwisu i skorzystać z dedykowanej usługi, jaką jest odzyskiwanie utraconych danych. Zupełnie inaczej jest w przypadku zgubienia takiego nośnika. Osoba, która go znajdzie będzie miała dostęp do informacji na nim zapisanych. Zaszyfrowanie danych na nośniku USB znacznie ogranicza to ryzyko.

Rodzaje szyfrowania

W sprzedaży dostępne są nośniki z:

  • szyfrowaniem programowym: oprogramowanie szyfrujące przechowywane jest na pendrive,
  • szyfrowaniem sprzętowym: procesor generujący klucz wbudowany jest w urządzenie.

Zabezpieczając pendrive warto skorzystać z dodatkowych funkcji np. ustawić maksymalną liczbę prób wpisania hasła lub wprowadzić dwuetapowe wpisywanie haseł (zamiast jednego hasła należy ustawić dwa).

Ciekawym rozwiązaniem są pendrive, które posiadają w obudowie wbudowaną klawiaturę, służącą do wprowadzania haseł. Dzięki temu hasło wprowadzane przez użytkownika nie zostanie przechwycone przez złośliwe oprogramowanie, jak może mieć to miejsce w przypadku wpisywania hasła klawiaturą komputerową.

Szyfrowany pendrive dla firm i osób prywatnych

Szyfrowane nośniki cieszą się dużą popularnością. Odpowiednią ofertę znajdą zarówno osoby prywatne, szukające urządzenia w niewygórowanej cenie, jak i przedsiębiorcy, którym zależy na wysokim poziomie zabezpieczenia danych. Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane i sięgają nawet tysiąca złotych. Podczas wyboru nośnika warto zwrócić uwagę na jego pojemność, a także obudowę.  Reasumując – szyfrowany pendrive to ciekawa alternatywa dla niezabezpieczonych urządzeń. Planujesz zakup pamięci przenośnej? Nie zapomnij zapoznać się z ofertami szyfrowanych nośników.