Zwiekszanie wydajnosci komputera do gier

Twój komputer zwolnił, zawiesza się, uważasz, że jest mało wydajny? Poznaj nasze sposoby na zwiększenie wydajności komputera.

Komputer najczęściej kupowany jest z myślą, że będzie służył przez dłuższy czas. Niewiele osób zmienia sprzęt co kilka miesięcy. Bez względu na to, do jakich celów wykorzystywany jest komputer – praca zawodowa, czy po prostu przeglądanie Internetu, konieczne jest wykonanie prostych czynności, dzięki którym korzystanie z komputera będzie zauważalnie szybsze. Poniżej prezentujemy zarówno podstawowe sposoby, jak i rozwiązania sprzętowe usprawniające działanie komputera.

Sposoby na przyspieszenie komputera

Wiele osób uważa, że gdy komputer zwalnia, zawiesza się konieczne jest szukanie nowego sprzętu. Często jednak do zoptymalizowania działania komputera wystarczające okazuje się wykonanie kilku prostych kroków.

  • Odinstalowanie nieużywanych programów. Przed usunięciem należy jednak upewnić się, czy nie są to aplikacje bądź sterowniki umożliwiające obsługę komputera.
  • Sprawdzenie aktywnych procesów na komputerze. Wystarczy otworzyć Menadżera zadań i zakładkę procesy. Przed wyłączeniem nieznanych usług należy upewnić się, za co odpowiadają.
  • Przeskanowanie komputera w celu wykrycia wirusów oraz niechcianego oprogramowania.
  • Uporządkowanie dysku, usunięcie zbędnych plików. Należy pamiętać o tym, że na dysku powinno pozostawać przynajmniej 10% wolnego miejsca. Można również wykonać defragmentację – dotyczy to jednak wyłącznie dysków HDD, zupełnie inaczej jest w przypadku dysków SSD, które nie wymagają defragmentacji. W tym miejscu warto wspomnieć także o programach porządkujących, oczyszczających rejestr z „resztek” pozostawionych przez odinstalowane programy oraz aplikacje.

Poza wskazanymi rozwiązaniami wyróżnić można wiele innych, niektóre z nich śmiało określając mianem ekstremalnych na przykład włączenie buforowania zapisu (ale tu uwaga, w przypadku nagłego wyłączenia komputera, może dojść do utraty danych).

Rozwiązania sprzętowe

Wśród najlepszych sposobów na przyspieszenie działania komputera należy wskazać zakup dysku SSD. Alternatywą jest zakup pamięci RAM. Należy jednak najpierw sprawdzić ile kości RAM obsłuży płyta główna. Należy również wybrać taki rodzaj pamięci RAM, który będzie kompatybilny z płytą główną. Warto także zastanowić się nad wymianą pasty termoprzewodzącej na procesorze, ewentualnie karcie graficznej.

Na koniec należy dodać, że często komputer wystarczy po prostu wyczyścić. Wysoka temperatura może być spowodowana zakurzonym wentylatorem oraz otworami wentylacyjnymi, przez co procesor zmniejsza wydajność. Mało wydajny, niedziałający płynnie sprzęt to jeszcze nie powód, aby kupować nowy komputer, choć z pewnością warto rozważyć również taką możliwość. Rozbudowa komputera to niezwykle korzystne rozwiązanie. Wśród efektów należy wskazać nie tylko przyspieszenie działania komputera, ale również zwiększenie wydajności, a także poprawę jakości kluczowych parametrów oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb.