Wybór obudowy do komputera wydaje się być zadaniem pozornie prostym i oczywistym. Najczęściej dobierana jest ze względu na wygląd zewnętrzny. Uwagę najczęściej przykuwają obudowy o ciekawym, nieszablonowym designie. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się obudowy z tzw. oknem, czyli częścią, przez którą widać jest wnętrze komputera. Ze względu na fakt, że dobór obudowy to wbrew pozorom spore wyzwanie, przygotowaliśmy krótki poradnik wyjaśniający najważniejsze zagadnienia.

Wielkość obudowy ma znaczenie

Najważniejsze jest, aby do obudowy pasował format płyty głównej. Należy także zwrócić uwagę na wielkość karty graficznej, układu chłodzenia, ilości napędów. To pierwsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę.

Poza wielkością obudowy istotne jest także zapoznanie się z układem wnętrza obudowy. Ciekawe rozwiązanie to możliwość wysuwania dysków z boku komputera. Jeszcze do niedawna najczęściej spotykane było umiejscowienie zasilacza z tyłu obudowy, w górnej części. Obecnie znaleźć można obudowy, w których zasilacz znajduje się przy podstawie obudowy, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy zasilacz jest ciężki. Można również wybrać obudowę bez zasilacza.

Jedną z najważniejszych cech obudowy z punktu widzenia użytkownika są odpowiednio rozmieszczone złącza oraz przyciski. W tym miejscu warto dodać, że w obudowie powinny znajdować się minimum dwa złącza USB, wyjście słuchawkowe, FireWire (do podłączenia urządzeń m.in. kamer), eSATA (do podłączenia zewnętrznego dysku twardego).

Dzięki wyposażeniu obudowy w specjalne gumy wyciszające lub maty możliwe będzie obniżenie poziomu hałasu, dzięki czemu korzystanie z komputera stanie się bardziej komfortowe.

Obecnie na rynku pewnego rodzaju standardem są obudowy wyposażone w wentylatory. Należy jednak sprawdzić ich ilość, wielkość oraz rozmieszczenie. Warto wybrać taką obudowę, w której po umieszczeniu wszystkich podzespołów znajdzie się miejsce na dodatkowe chłodzenie. Na marginesie należy dodać, że bardzo ciekawym zagadnieniem jest chłodzenie wodne.

Chaotycznie przeprowadzone kable wyglądają nieestetycznie oraz są sporym problemem, w przypadku konieczności podjęcia szybkich działań. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup obudowy posiadającej system zarządzania kablami. 

Jakość i estetyka wykonania obudowy

Komputer stacjonarny wcale nie musi wyglądać nudno i powtarzalnie. Czasy, w których obudowy komputerów nie znacznie różniły się między sobą dawno minęły. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym sprzęt prezentuje się nowocześnie i niezwykle ciekawie. Przykładem są chociażby obudowy z oknem oraz podświetleniem wnętrza.

Co wpływa na estetykę obudowy? Przede wszystkim jakość wykonania, poziom dopasowania elementów, ich grubość, a także sztywność konstrukcji.

Ceny obudów komputerowych są bardzo zróżnicowane. Wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Podsumowując – najważniejsze  cechy, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania obudowy to wielkość, funkcjonalność, a także estetyka wykonania.