wyciszenie komputera PC

Głośna praca komputera może być spowodowana różnymi czynnikami. W artykule prezentujemy rozwiązania, po zastosowaniu których praca komputera będzie cichsza.  

Komputer może pracować głośno z różnych przyczyn m.in. w związku z nadmiernym nagrzewaniem się komputera, uszkodzeniami mechanicznymi, złośliwym oprogramowaniem, które obciąża komputer, zbyt głośną pracą dysków HDD, panującym bałaganem we wnętrzu obudowy komputera. Bez względu na powód hałasu jest on bardzo uciążliwy, szczególnie w trakcie wielogodzinnego korzystania z komputera oraz w momencie, gdy musi on pozostać włączony mimo niekorzystania z niego. 

Zacznij od wyczyszczenia komputera

Kurz dostający się do wnętrza obudowy osiada na podzespołach, powodując ich przegrzanie. W efekcie wentylatory zaczynają mocniej pracować, co z kolei wiąże się z generowaniem większego hałasu. Rozwiązaniem wskazanego problemu może okazać się niezwykle prozaiczna czynność, jaką jest dokładne czyszczenie komputera. W tym celu warto użyć sprzężonego powietrza, które umożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc, bez konieczności demontowania poszczególnych elementów komputera. 

Zadbaj o prawidłowe rozmieszczenie podzespołów i wymianę poszczególnych elementów

Należy w taki sposób rozmieścić podzespoły, a przede wszystkim kable, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Natomiast, zgodnie z prawami fizyki, wentylator odpowiedzialny za zasysanie zimnego powietrza warto umieścić na dole obudowy, a wentylator wydmuchujący ciepłe powietrze na górze obudowy – w ten sposób zapewniona zostanie lepsza wydajność systemu chłodzenia.

W przypadku posiadania dysku HDD należy zastanowić się nad wymianą na dysk SSD, który nie tylko pracuje ciszej, ale przede wszystkim aplikacje na nim zainstalowane o wiele szybciej są uruchamiane.

Użytkownicy mocnych, wydajnych jednostek, wyposażonych w kilka wentylatorów powinni przeanalizować możliwość wyboru chłodzenia wodnego – nie tylko cichszego, ale przede wszystkim wydajniejszego. 

Mechaniczne uszkodzenie wentylatora jest kolejnym powodem głośniejszej pracy komputera. Oczywiście w takim przypadku rozwiązanie problemu jest tylko jedno, polegające na wymianie wiatraka. Podczas zakupów warto wybierać modele, które charakteryzują się dużą wydajnością, dzięki czemu zapewniają lepsze chłodzenie oraz mniejszy hałas.

Zakup mat wyciszających oraz podkładek amortyzujących

Kupując nową obudowę do komputera należy sprawdzić, czy wyposażona została w maty wyciszające, które zmniejszają poziom emitowanego hałasu. Natomiast jeśli już posiadamy obudowę, można osobno kupić matę wyciszającą oraz samodzielnie dociąć i dopasować, a następnie umieścić wewnątrz komputera.

Innym rozwiązaniem jest zakup podkładek amortyzujących, które umieszczane są wewnątrz układu chłodzenia. Niwelują one drgania podzespołów, wywołane pracą wentylatora. Niezaprzeczalnie cichsza praca komputera sprawia, że korzystanie z urządzenia jest bardziej komfortowe. Zachęcamy do przeanalizowania wskazanych rozwiązań i zastosowania ich w praktyce.