Zalanie laptopa

Chwila nieuwagi i na laptop zostaje wylana szklanka herbaty. Wielu użytkowników nie wie, co zrobić w takim przypadku. Podjęte działania mają niebagatelne znaczenie – od podjętych kroków w dużej mierze zależeć będzie zakres powstałych uszkodzeń. Zasadniczą rolę odgrywa także czas. Nie wystarczy wyłączyć komputera i czekać aż wyschnie. Większość napojów zawiera w składzie różne kwasy, sole mineralne, które po odparowaniu wody mogą osadzić się wewnątrz komputera, a korozja i zaburzenia w przepływie sygnałów doprowadzą do trwałego uszkodzenia podzespołów. Co zrobić, gdy na komputer wyleje się ciecz? Jakie działania podjąć, aby zapobiec powstaniu dalszych uszkodzeń? Czy konieczne jest oddanie sprzętu do serwisu?

Ratowanie sprzętu krok po kroku

zalania laptopa serwis

Zalany laptop – wiele osób uważa, że jeśli na komputer wyleje się ciecz, sprzętu nie da się już uratować. Należy mieć na względzie, że to od czynności podjętych bezpośrednio po zalaniu zależeć będzie, jak poważne powstaną uszkodzenia. Kilka prostych kroków może uratować sprzęt. Najważniejsze jest jak najszybsze odwrócenie komputera i odcięcie zasilania, z tym że nie wystarczy wyłącznie odłączyć kabla – w przypadku laptopów należy również wyjąć baterię. Te dwa proste kroki mogą znacznie zminimalizować zakres powstałych szkód.

Dalsze działania zależne są od tego, jaką substancją został zalany komputer. Jeśli wodą, zazwyczaj wystarczy odczekać, aż komputer wyschnie. Natomiast w przypadku zalania inną cieczą np. herbatą bądź kawą konieczne jest oczyszczenie podzespołów (w celu zapobiegnięcia powstaniu korozji). Czym można oczyścić podzespoły? W tym celu należy użyć wacików, patyczków do uszu oraz spirytusu lub wody destylowanej. Nie da się zaprzeczyć, że dla osób niezwiązanych na co dzień z branżą informatyczną może to być duże wyzwanie.

Dlatego ważne jest jak najszybsze zaniesienie komputera do serwisu komputerowego. W przypadku zalania komputera istotną rolę odgrywa czas działania – tylko sprawne podejmowanie decyzji może uratować sprzęt przed całkowitą awarią.

Największe błędy popełniane przez użytkowników

Wielu użytkowników komputerów mylnie uważa, że jeśli odczeka wystarczająco dużo czasu – aż komputer wyschnie, może spróbować go włączyć. Z pewnością jest to duży błąd. Jak już zostało to wskazane na wstępie – po odparowaniu cieczy mogą pozostać osady, które doprowadzą do korozji. Mylne jest również myślenie, że zalanie komputera oznacza całkowitą awarię lub koszty naprawy będą tak wysokie, że nie warto podejmować żadnych działań. Zakres uszkodzeń będzie zależeć w dużej mierze od czynności podjętych bezpośrednio po zalaniu. Czasami wystarczy podjąć kilka prostych kroków. W przypadku zalania sprzętu warto oddać go w ręce profesjonalistów. Specjaliści z serwisu komputerowego ustalą, jaki jest zakres powstałych uszkodzeń, które elementy wymagają wymiany, a także powezmą działania zapobiegające powstawaniu dalszych szkód. Przekażą także informację, czy naprawa jest opłacalna. Jedno jest pewne – z wizytą w serwisie nie należy zwlekać.