zasilacz do komputera PC

Zasilacz to jeden z podzespołów komputera. Jest urządzeniem elektronicznym, odpowiadającym za dostarczenie zasilania do innych podzespołów – przetwarza napięcie zmienne na kilka napięć stałych, które z kolei wykorzystywane są przez poszczególne podzespoły. Niestety podczas wyboru zasilacza użytkownicy nazbyt często kierują się wyłącznie ceną urządzenia, traktując je po macoszemu i nie zwracając uwagi, jakie znaczenie ma to niewielkie urządzenie dla bezpieczeństwa komputera. Dużym błędem jest skupianie się na wyborze procesora oraz karty graficznej, uznając za mniej istotne pozostałe podzespoły. Mylne jest także założenie, że na zasilaczu można oszczędzić, kierując się przy wyborze tylko mocą urządzenia. Mimo że jest to niezwykle istotne kryterium, tak należy pamiętać o tym, iż równie ważna jest m.in. sprawność zasilacza.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę wybierając zasilacz do komputera

Ze względu na fakt, iż zagadnienia związane z zasilaczami komputerowymi są bardzo rozbudowane, postanowiliśmy zaprezentować 3 najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając zasilacz.

  • Moc zasilacza: niezaprzeczalnie jest to jeden z najważniejszych kryteriów wyboru zasilacza. W tym miejscu należy jednak wyjaśnić, że moc zasilacza nie jest równa ilości pobranego prądu z sieci elektrycznej, ponieważ zależy on od zupełnie innego parametru, jakim jest sprawność zasilacza. Warto zauważyć, że wartość podawana przez producenta to nominalna wartość, jaką może dostarczyć zasilacz, gdy zajdzie taka potrzeba. Obliczenie potrzebnej mocy zasilacza polega na zsumowaniu zapotrzebowania na energię poszczególnych podzespołów komputera. W tym celu można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów mocy, które są dostępne w Internecie.

Wskazówka – wybierając zasilacz zwróć uwagę, czy producent zamiast stałej mocy zasilacza, nie podaje w specyfikacji mocy maksymalnej, czyli takiej, która może być osiągana wyłącznie przez krótką chwilę.

  • Sprawność: niemal niemożliwa jest sytuacja, w której 100% pobranej energii dostarczone zostanie podzespołom. Dla przykładu 80% sprawność oznacza, że 80% pobranej energii jest przekazane do podzespołów, natomiast 20% tracone. Oczywiście im większa sprawność zasilacza, tym lepiej.

Niektóre zasilacze posiadają przyznany certyfikat sprawności, w których określona zostaje sprawność danego modelu. Niestety, ze względu na kosztowną procedurę ich przyznania, nie każde urządzenie posiada taki certyfikat.

  • Chłodzenie: wyróżnić można trzy rodzaje chłodzenia – aktywne (wentylator), półpasywne i pasywne.

Osoby, które nie mają dużych wymagań co do wydajności komputera, a zależy im na jak najcichszej pracy komputera, polecane jest chłodzenie pasywne.

Zasilacz, a bezpieczeństwo komputera

Zastanawiasz się, jaki wpływ na bezpieczeństwo komputera ma zasilacz? Przede wszystkim bez stabilnego i solidnego zasilania podzespoły mogą nie działać poprawnie, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do awarii oraz utraty danych. Składanie komputerów to nie lada wyzwanie. Z chęcią pomożemy Ci stworzyć zestaw komputerowy spełniający oczekiwania.